Se upp för livsfarliga isar

IS

Ge dig aldrig ut på okända isar. Foto: Mathias Arnham

Innan isarna i Västsverige hann frysa till ordentligt föll stora mängder isolerande snö. Även om det kan finnas undantag bör man därför utgå från att isarna inte bär just nu.

När det äntligen såg ut som om vi skulle få en härlig isvinter drog de stora snöfallen in. Snön isolerar och hindrar därmed isen från att frysa, även om det är –5 till –10 grader.

Den extremt milda hösten med stora nederbördsmängder har också gjort att sjöar och vattendrag är varmare än normalt. Vatten som brukar frysa tidigt är fortfarande öppna, trots att det var ordentligt kallt innan snön föll.

Hur tråkigt det än är måste vi avvakta andra förhållanden innan vi ger oss ut på isfiske. Kanske kan ett mildväder där snön smälter, följt av en period med ordentlig kyla, rädda oss. Men för nu är det bara att vänta.

 

Kategorier: Fiske, Region, Region Väst | Taggar: |
Click [Settings] button to set the relationship between the current module and data module

Nyhetsarkiv