Vatten, fiske och friluftsliv – en fortbildningsdag med Sportfiskarna

Sportfiskarna genomför nu en helt egen pedagogfortbildning med utgångspunkt från våra regionkontor. Målet är mer fiske och friluftsliv på skoltid!

Lär dig mer om utomhuspedagogik, fiske och friluftsliv

Sportfiskarna välkomnar alla pedagoger i förskola, grundskola och fritidshem till en kostnadsfri och lärorik heldag vid vattnet tillsammans med oss. Med livet under ytan som utgångspunkt vill vi lyfta frågan om lärande utomhus och inspirera till ett rikare friluftsliv i skolan. Med fokus på praktiska moment vill vi kunna bidra till kunskap och vägar framåt för att ni ska kunna väva in fiske och ett vattennära friluftsliv i skolans undervisning. Du kan ladda hem en infofolder om fortbildningen här.

Innehåll under dagen:

Säkerhet och hänsyn vid friluftsliv nära vatten
Fiske – grundkunskaper, tips och prova-på
Klassdraget – en fiskedag för dina elever
Lekar och övningar som kopplar till vatten
Gemensam matlagning

Så anmäler du dig:

Du mejlar kontaktpersonen för den utbildning du vill gå. Se utbildningsprogrammet med kontaktpersoner längst ner på sidan.
Ladda hem denna Excelfil, fyll i de efterfrågade uppgifterna och bifoga filen i din anmälan.

Saknar du Excel? Skriv då dessa uppgifter direkt i mejlet:
Önskat fortbildningsdatum
Namn
Telefonnummer
E-post
Din skola
Ange om du lärare, Fritidspedagog eller Förskollärare
Ange vilken årskurs du undervisar i
Ange vilka ämnen du undervisar i
Ev. allergier/specialkost

Program utbildningsdagar 2019

Kontor Malmö
16 okt -Lomma
Kontakt och anmälan:
Julius Jarving Ohlsson, 070-0209055, julius.jarving.ohlsson@sportfiskarna.se

Kontor Stockholm
8 oktober -Sundby gård
9 oktober -Järfälla
16 oktober -Värmdö
17 oktober -Nacka
Kontakt och anmälan:
Malin Kjellin, 08-410 80 613, malin.kjellin@sportfiskarna.se

Kontor Forshaga
3 oktober -Karlstad
Kontakt och anmälan:
Joakim Eriksson, 070-441 42 03, joakim.eriksson@sportfiskarna.se

Kontor Jönköping
16 okt -Vetlanda
23 okt -Jönköping
Kontakt och anmälan:
Hanna Eriksson, 073-7106640, hanna.eriksson@sportfiskarna.se

Kontor Visby
9 okt -Visby
Kontakt och anmälan:
Joakim Lyander, 0737-42 35 03, joakim.lyander@sportfiskarna.se

Kontor Göteborg
15/10 Varberg.
18/10 Göteborg
25/10 Halmstad

Kontakt och anmälan:
Hans Lindqwist, 08-410 80 608, hans.lindqwist@sportfiskarna.se