Stor oklarhet kring nya regler om fångstrapportering

torskfiske-oresund-8...Foto: Knuts Conny / Från och med 2026 ska fritidsfiskare enligt de nya EU-reglerna registrera sig  och rapportera in fångst av lax och torsk i Östersjön. Hur detta ska gå till är ännu högst oklart. Sedan 2024 är dessutom allt fritidsfiske efter torsk förbjudet under hela året i Östersjöns delområde 22–26.

Från den 10 januari 2026 införs nya EU-regler som bland annat innebär att fritidsfiskare ska registrera sig och rapportera in fångster av lax och torsk. Dock råder fortsatt stor osäkerhet kring hur och när detta ska genomföras i Sverige. 

–  De nya reglerna måste införlivas på ett sätt som inte försvårar för sportfiskare. Vi vill se ett system som bidrar till bättre förvaltning och fiskevård - inte mer byråkrati, säger Sportfiskarnas generalsekreterare Sten Frohm. 

De nya reglerna innebär att fritidsfiskare som fångar lax eller torsk i Östersjön måste registrera sig och rapportera sina fångster. Reglerna ska börja gälla från den 10 januari 2026 – men Havs- och Vattenmyndigheten skriver i en webbartikel att det är osannolikt att de kommer att kunna tillämpas i Sverige från januari. Myndigheten skriver också att det är ännu inte klart exakt vilka skyldigheter som kommer att gälla för fritidsfiskare i Sverige - eller vem som ska ansvara för att samla in datan.  

–  Vi konstaterar att det fortfarande finns stora oklarheter i hur detta ska gå till i praktiken. Vi noterar också att det fortfarande saknas en strategi från myndighetens sida för att förbättra kunskapen om och förvaltningen av våra nationella arter, såsom gädda, abborre och öring, säger Sten Frohm. 

Bakgrunden till de nya reglerna är att EU genom ministerrådet och Europaparlamentet har beslutat att uppdatera den gemensamma kontrollförordningen för fisket. Syftet är att få bättre kunskap om hur mycket fisk som tas upp, både av yrkesfisket och av fritidsfiskare. Sportfiskarna har bland annat suttit med i en expertgrupp som varit rådgivande för den nya fiskelagsutredning som nyligen genomförts. 

– I grunden är vi positiva till ökad fångstrapportering, för att få bättre kunskap om bestånden. Men generellt anser vi att det ska ske i nära samverkan med sportfisket. Vi vet att många av våra medlemmar frivilligt vill bidra till ökad kunskap, förutsatt att kunskapen används till att förstärka och förbättra förvaltningen och fiskevården, säger Sten Frohm. 

De nya reglerna innefattar i nuläget endast arter som EU förvaltar gemensamt och som omfattas av särskilda bevarandeåtgärder.  För svenskt vidkommande handlar det initialt om lax och torsk fångade i Östersjöns havsområde. Rapporteringen ska göras via appen RecFishing. Om fler arter ska inkluderas i framtiden krävs beslut på nationell nivå och vetenskapligt underlag som motiverar behovet. Sportfiskarna fortsätter att bevaka frågan och återkommer när det finns mer information om hur och när reglerna börjar gälla i Sverige.

Läs mer om de nya reglerna hos Havs- och Vattenmyndigheten (HaV): https://www.havochvatten.se/fiske-och-handel/nya-regler-for-fiskerikontroll-i-hela-eu/regler/registrering-och-rapportering-for-fritidsfiskare.html

Kategorier: Nyheter förstasidan, Pressrum, Fiske | Taggar: |
Click [Settings] button to set the relationship between the current module and data module

Nyhetsarkiv