Fiske
17 augusti 2026

Vincent Björkman vann Artkampen

Vincent med en bäckröding, en av 59 arter som han fångade i sommar. Foto: Artkampen

Artkampen var jämn och spännande ända in på upploppet i år. Fyra deltagare lyckades fånga och registrera 58 arter, men tack vare ett intensivt fiskepass sista tävlingsdagen tog sig Vincent Björkman högst upp på prispallen med 59 arter totalt.

Vincent har länge legat bra till i Artkampen. Strax innan tävlingsslutet var han på semester med familjen och tittade bland annat på solförmörkelsen den 12:e augusti. Tillbaka hemma i Åsa på hallandskusten insåg Vincent att många deltagare fiskat bra och att det nu krävdes fångst av fler arter för att nå den absoluta toppen. Det blev därför en satsning in i kaklet på flera kustlevande arter.

Microfiske och idmete fällde avgörandet

I en lokal hamn provade Vincent bland annat med mete med frilina. Med en krok i storlek två agnad med bröd landades en id som tidigare saknats i protokollet. Med en riktigt liten japansk Tanago-krok i storlek 32, agnad med pungräka, fångades så även en större kantnål och en tångsnälla. Denna sista treklöver av fiskar räckte för att Vincent skulle spurta förbi övriga.

Den klassiska gäddan är en av de säkraste korten i artprotokollet. / Foto: Artkampen

Vi fick en pratstund med en glad Vinnarvincent:

Vilken art skulle du säga var svårast att fånga?
Det var nog aspen. Den landades efter tre försök i ett strömmande vatten. Den vägde cirka ett kilo, betet var en spinnare.

Vilka var dina tre roligaste fångster?
Aspen som jag nämnde och en grönling som jag fångade i en pytteliten bäck i Halmstad och en mindre kungsfisk. Kungsfisken nappade ute på havet på cirka 50 meters djup, då med räka som agn.

Är det någon du vill tacka för att de hjälpt till under din fiskesatsning?
Jag vill tacka hela min familj som har stöttat och hjälpt mig och så fjolårsvinnaren Vide Damber som har kommit med hel del bra tips.

Känns det speciellt att även din storebrorsa Theo vann Artkampen för två år sedan?
Ja absolut, det är kul att vi båda har vunnit nu!

Vad har du för målsättning med ditt fiske nu när du vunnit Artkampen?
Jag ska satsa på att fånga 70 arter, i nuläget har jag 68.

Sportfiskarna gratulerar Vincent till att vara en mycket värdig vinnare av Artkampen 2026. På delad andra plats hamnade Vidde, Victors, Axeltrassel och Axelgassander. All info om tävlingen hittar du på Artkampen.se.

Dela inlägget

Fortsätt läsa

Nyhet
15 oktober 2026

Plattfisk på en skör tråd

Nyhet
14 oktober 2026

Tio år som lag och 60 SM-medaljer: ”ÄNTLIGEN”

Fiskevård
13 oktober 2026

Kolsvart + Sportfiskarna + Sur strömming = friska vatten

Nyhet
9 oktober 2026

Från ny kajakfiskare till svensk mästare på två år