Ingela Dahlin från Timrå blev 2012 års mottagare av priset
– Samtliga nominerade kandidater har varit mycket kvalificerade och utgör alla fantastiska exempel på den stora ungdomsverksamhet som årligen i tysthet genomförs inom sportfisket.
– Abu Garcia är stolta över att kunna bidra till att belöna och höja statusen för de som engagerar sig för att utveckla barn och ungdomars fiske- och friluftsintresse genom detta stipendium, och Ingela är en mycket värdig mottagare av stipendiet, säger Olle Lidesjö, försäljningschef på Abu Garcia.
Läs mer om utdelningen här 
Nominera kandidater
Mottagaren av stipendiet ska uppfylla följande kriterier:
- Stipendiaten ska ha gjort en betydande insats för att främja barn och ungdomars intresse för sportfiske och/eller fiske- och vattenvård samt fiskeetik.
- Stipendiaten ska ha gjort denna insats osjälviskt och utan något direkt vinstsyfte.
- Stipendiaten kan vara en ideellt engagerad person såväl som en yrkesverksam.
- Stipendiaten får inte vara anställd på Sportfiskarna eller Abu Garcia.
Sista datum för nominering var 31 december 2012. Info om nomineringar för 2014 kommer senare.
Klicka här för att ladda hem nomineringsblankett 
|
Om 2012 års mottagare av stipendiet:
Ingela Dahlin
Startade fiskeklubben Storöringen i Timrå och har sedan dess engagerat ett stort antal ungdomar, bl.a. genom att i klubben starta barn- och ungdomsklubben Örungarna. Ett stort engagemang med flera olika projekt riktat till barn och ungdomar och ett stort antal genomförda KlassDraget-aktiviteter har resulterat i många nya Sportfiskare. De har även framgångsrikt genomfört projektet Framtidens Sportfiskare.
Mer information: Kontakta
Hans Lindqwist
08-410 80 608
hans.lindqwist@sportfiskarna.se
|