Förändringar i Tyttbo i år
Sportfiskarna kommer under 2013 inte att kunna erbjuda boende i förbundets anläggning Tyttbo. Fisket fortsätter dock som tidigare år och är redan öppet.
Sportfiskarna har sedan ett antal år förvaltat fisket i Tyttbo i Dalälven där förbundet också har en boendeanläggning med flera alternativ till logi. Beroende på avståndet till våra kontor har vi inte själva möjligheten att ha den tillsyn och ge den service vi skulle önska för driva anläggningen på bästa sätt med vår egen personal.
Till och med 2012 har Sportfiskarna därför samarbetat med en lokal entreprenör som lagt ned stort arbete på att sköta detta och tillsammans har vi genomfört olika projekt för att utveckla området. Tyvärr har detta samarbete nu upphört.
Inget boende 2013
Vi har i nuläget inte någon som sköter boendet på plats och under 2013 ser det ut som om vi inte kan erbjuda boende utan får hänvisa till andra i området. Vår förhoppning är att hitta en bra lösning så snart som möjligt.
För att på bästa sätt utveckla turismen och sportfisket ser Sportfiskarna att det bästa är att det drivs lokalt och förbundet arbetar nu med att hitta någon som är beredd att ta fullt ansvar för boendet och driva det för egen räkning. Vi hoppas även på att någon ska kunna ta ett långsiktigt grepp om sportfisket för att utveckla det på bästa sätt i samverkan med oss och andra aktörer.
Fisket fortsätter
Fisket är redan öppet för de som vill och fiskekort köper man enklast på www.fiskekort.se. Utsättningar av fångstfärdig fisk börjar under april och vi ser fram emot ett bra fiskeår i Tyttbo forsfiske. Se prisinfo längre ned på sidan.
Var försiktig vid vårfisket!
Vi uppmanar till försiktighet för de som vill fiska under våren då det finns is kvar längs kanterna. För vårfisket rekommenderar vi här, liksom i andra strömmande vatten, att använda flytväst och det är också bra med isdubbar om man skulle halka.
Fisket

Tyttbo Forsfiske är drygt 3 kilometer långt, omfattar tre forsar, Härsingen, Balforsen och Tyttboforsen med en total fallhöjd om 4, 5 meter. Selen mellan forsarna erbjuder fantastiska möjligheter till fiske efter grov gös, gädda och abborre.
Harr, gädda, gös och abborre förekommer som naturliga bestånd. Öring sätts ut regelbundet under hela fiskesäsongen. Fisken väger vid utsättningen upp till 2.5 kg.
För att värna och utveckla det självreproducerande beståndet av harr gäller fredningsperiod för harren 1 april – 15 maj.
Tillåtna fiskemetoder är flugfiske, haspelfiske, och spinnfiske.
Forsarna

- Härsingen är grund, stenig, bred. Från och med 2010 är endast flugfiske tillåtet i Härsingen.
- Balforsen är smal, djup och snabbflytande. Lämpar sig för allt sportfiske.
- Tyttboforsen är bred med lugna och djupa avsnitt. Här fångas förutom öring och harr även gädda, gös och abborre. Vid samtliga forsar finns eldstäder med kokarm. och vindskydd. Vid Balforsen finns det även grillstuga, med eldstad, bord/bänkar.
Råd och regler
- Fiskekortet gäller per dygn, vecka, månad eller kalenderår. Fiskekortet är personligt och får inte överlåtas eller lånas ut. Barn under 15 år fiskar gratis tillsammans med en vuxen som har giltigt fiskekort.
- Minimimåtten är 40 cm för harr och öring och 50 cm för gös. För gädda finns enbart ett maximimått på 100 cm, där fångad gädda över maximimåttet ovillkorligen skall återutsättas. Totalt får tre stycken ädelfiskar (öring, harr) varav maximalt en harr samt tre gäddor eller gösar behållas per dygn och fiskekort.
- Förbud mot att fiska med mete som metod i forsarna. Mete är däremot tillåtet i de lungflytande partierna mellan forsarna och i stora bakvatten. Förbudet syftar till att minska risken för djupa krokningar och därigenom skador kopplade till fångsten på harrar under minimimåttet som återutsätts.
- Eldning är tillåten endast i de öppna eldställena vid lägerplatserna.
- Hundar måste ovillkorligen vara kopplade.
- Uthyrningsbåtar finns för båtfiske nedströms Tyttboforsen.
- Fordon får endast parkeras på P- platserna.
- Varje fiskare är skyldig att efter avslutat fiske lämna fångstrapport i rapportlåda vid Balforsen och Hovnäs Färja.
Färnebofjärdens nationalpark

Tyttbo forsfiske ligger i Färnebofjärdens nationalpark. Här råder en vildmarksnatur som för en genuin sportfiskare kan tillgodose alla behov av lycka över att ha möjligheten att flugfånga en öring i någon av strömmarna, lura den efterlängtade drömgäddan eller fånga den välväxta delikata gösen.
Som sportfiskare besöker du ett välskött vildmarksområde med möjligheter att finna din avskildhet. I området finns skärmskydd, med tillgång till ved och eldplatser samt överfartsbåtar så att du kan nyttja älvens båda sidor.
Fiskekortsinfo 2013
Fiskekort köps enklast via: www.fiskekort.se
Priser:
Dygnskort: medlem 110 kr, ej medlem 130 kr
Veckokort: medlem 660 kr, ej medlem 780 kr
Årskort: medlem 1200 kr, ej medlem 1600 kr
OBS! fiskekort till medlemspris är endast giltigt tillsammans med giltigt medlemskort i Sportfiskarna.
Information om vattenföringen i Dalälven kan fås här.
Hovnäs färja
Kommer man söderifrån till Tyttby kortar färjan vid Hovnäs avståndet. Hovnäs färja är i drift alla dagar 26 april – 30 september kl. 06. 00 – 22.00 .
|
 |
 |
Upplysningar
0226-703 01 (tel svar)
Karta/vägbeskrivning
Karta till Tyttbo Forsfiske.
Hämta karta 

Fiskekort
Köper du på nätet via fiskekort.se
|