Lännåkersviken innanför Gålö i Stockholms skärgård blir det fjärde fiskefria området som inrättas på regeringens uppdrag. Från 1 februari gäller förbud mot allt fiske här. Förbudet har fått ovanligt positiv respons från de som bor i området skriver Fiskeriverket i ett pressmeddelande. Fiskeriverket har undersökt bestånden av framför allt gös och gädda i området runt Gålö. Området var tidigare välkänt för sitt goda fiske, men under senare år har det rapporterats om allt sämre fångster.
– Våra undersökningar visade att det fortfarande finns gott om ungfisk i området, men däremot är tillgången på vuxen fisk mycket dålig och det tyder på att fisketrycket är högre än vad bestånden tål, säger Monica Blidner, handläggare på Fiskeriverket. Lännåkersviken är ett viktigt rekryteringsområden för gös och gädda, och här blir det helt fiskefritt året om. Områdena strax utanför viken blir en buffertzon och här råder fiskeförbud under lekperioden, 1 april till 30 juni. Reglerna träder i kraft 1 februari i år.
– Förhoppningen är att bestånden ska återhämta sig och att man åter får ett givande fiske, säger Monica Blidner. Fiskeförbudet gäller i fem år och effekterna av det kommer att utvärderas innan beslut om fortsatta förvaltningsåtgärder fattas.
– Många i området är oroliga för vad som ska hända om fem år när regleringen upphör. Vi kan inte redan nu införa bestämmelser men vi kommer att ha samrådsmöten efter två och efter fyra år. Gålö ingår i ett regeringsuppdrag som vi ska redovisa 2015 så vi kommer naturligtvis att noga följa upp det här, säger Monica Blidner. Området vid Gålö är ett av sex fiskefria områden som Fiskeriverket på regeringens uppdrag ska inrätta. Tre ska ligga på västkusten och tre i Östersjön. Redan skyddade är ett område i södra Kattegatt, ett i Havstensfjorden utanför Uddevalla, samt ett strax syd om Vinga utanför Göteborg.
– Syftet med de fiskefria områdena är att skydda fiskbestånd och andra naturvärden. Vi ska undersöka om det är en bra metod att använda i fiskeriförvaltning.
Publicerad: 2010-01-15 12:11:00 |