Det har varit på gång ett tag och nu har Fiskeriverket fattat beslutet. Från 1 april får max tre gäddor mellan 40 och 75 cm behållas vid fiske i Östersjön. De nya reglerna gäller hela Östersjön med undantag för Bottenviken och innebär alltså ett fönsteruttag. Med fönsteruttag menas att endast fisk i ett visst storleksintervall får behållas. I det här fallet mellan 40 och 75 cm. Gäddor under 40 cm eller över 75 cm måste alltså släppas tillbaka. Bakgrunden till begränsningarna är de sviktande gäddbestånden längs delar av östersjökusten.
- Vi jobbar för att hitta orsakerna till beståndsnedgången, men vi vet ännu inte varför. Det verkar som om minskningen hänger samman med att reproduktionen i dessa områden inte lyckas, säger Ulf Bergström, biolog på Fiskeriverket. När rekryteringen inte fungerar som den ska är det viktigt att minska fisketrycket.
- Anledningen till förbudet att ta upp gäddor större än 75 cm är att de stora gäddorna är extra viktiga för återväxten. De lägger fler och större romkorn och larverna som kläcks ur sådan rom har större chans att överleva, säger Ulf Bergström. Förbudet gäller i hela Östersjön utom i Bottenviken, det område som ICES brukar kalla 31. Inte heller inlandsvatten berörs av de nya reglerna. Martin Rydgren är handläggare på Fiskeriverket och ansvarig för nationell reglering.
- Det är i första hand egentliga Östersjön som drabbats av problem med rekryteringen, gäddynglen, säger han. En återkommande synpunkt i remissvaren var att även övriga redskap, som till exempel nät, borde omfattas av förslaget.
- När det gäller fiske med nät fungerar det sämre med en begränsning av antal fiskar. En nätfiskare kan ju inte, som en handredskapsfiskare, avbryta sitt fiske när han eller hon fått det tillåtna antalet, säger Martin Rydgren. Fiskeriverket håller just nu på med en grundlig översyn av reglerna för fiske med andra redskap på ostkusten.
- Det här är bara ett första steg i arbetet med att stärka bestånden på ostkusten. Vi kommer att ta fram fler åtgärder för både gädda och andra arter, säger Martin Rydgren.
Sportfiskarna är positiva till att åtgärder vidtas för att stärka gäddbestånden, men är samtidigt besvikna att Fiskeriverket inte samtidigt begränsar nätfisket redan nu.
- Som vi påpekade i vårt remissvar står nätfisket för en stor del av gäddfångsterna. Vi menar att den alvarliga situationen för gäddbestånden borde föranleda omgående begränsningar även i nätfisket, exempelvis genom nätfiskeförbud under gäddans lektid, kommenterar Joel Norlin, informationschef på Sportfiskarna.
NYA REGLERNA (källa Fiskeriverket)
Gäller i Östersjön, undantaget Bottenviken (områden 31)
Gäller från 1 april 2010 och tills vidare
Gäller handredskap, som spö, dörj-, angeldon-, trolling- och utterfiske
Max tre gäddor per fiskare och dygn får behållas
Endast gäddor med en storlek mellan 40 cm och 75 cm får behållas Publicerad: 2010-03-01 12:56:00 |