Marin ekologi
Köp fiskekort ONLINE
Sundbybergs Sportfiske
Fiskarnas redskapshandel
Besök Sportfiskarnas webbshop
Humminbird
             




Rubriken speglar en stor del av helgens fiske då ismetet bedrevs på isar med djup snö. 
Detta betyder dåligt jaktljus för fiskarna under isen och trögt fiske.  
Men trots snön har det varit en helg fullspäckad med ismete efter Gädda...
 

Dag. 1

Fredagen började med fina väderförutsättningar och det var innan det första morgonljuset jag och Anton satt taggade till tårna med en hel fiskedag framför oss. En stund senare var alla spöna utplacerade på isen och vipporna gungade förföriskt i ljuset av dagens första solstrålar.
trots den fina morgonen uteblev huggen och bjällrorna på vipporna var tysta. En stunds fiskesnack senare med de nyligen anlända fiskekompisarna Peter och Marcus var det äntligen dags för hugg på ett av mina spön. Tyvärr avgick Gäddan med segern då den stal min mört. 
Någon timma senare började det hugga med jämna mellanrum och alla fick fisk. Efter flera fångade smågäddor var det dags för en lite större Gädda att bjuda upp till dans. Det var peter som förde dansen och efter en stund kunde jag handlanda en fin madam på knappt 5 kilo. 
Dagen rullade på med fler smågäddor och solen började värma ordentligt vid elva tiden. Då plingade det plötsligt i en av mina blällror och vippan fällde. När jag kom fram till spöt hörde jag hur det sprutade ut lina från rullen. Jag avbröt rusningen med ett stenhårt mothugg och Gäddan svarade med att böja spöt i en djup båge. En hård batalj med några korta rusningar följde innan Anton kunde lyfta upp en välkonditionerad Gädda som fick ett smakprov av det härliga solljuset innan hon fick simma tillbaka. 


En fläckig skönhet...

Huggperioden avtog strax efter det och vi kunde landa några få Gäddor till innan det var dags att plocka ihop och knata hemåt.

Dag. 2
En väldigt seg dag med endast två Gäddor landade och lika många bommade från soluppgång till solnedgång.
Jag var denna dag ute med tre andra klasskompisar och utöver det sega fisket hade vi en härlig dag ute på isen med mycket fiskesnack och andra roliga samtalsämnen.

Dag. 3 
Ännu en solig dag på isen tillsammans med Anton. 
Dagen började bra då Anton kunde landa 3 smågäddor ganska snabbt på morgonen. Mina stora mörtar förblev orörda medans det högg ett par gånger till på Antons mindre mörtar. Dessa gäddor avgick dock med segern och efter det slutade det även att hugga på Antons mörtar. 
En hel dag utan ett hugg kan bara räknas som väldigt seg... Och jag fick inkassera mitt första bompass för iår. 
Men jag säger som jag alltid säger, "En fiskedag på isen är alltid en härlig dag på isen"


Fiskehälsningar / Gurra     
 

Tags:

Namn:
E-mail:
Webbsida:
Title:
Kommentar:
Kommentera inlägg  Avbryt 
NanoFile
Sportfiskemässan 2012
Försäkringar
Sportfiskewebben
Framtidens Sportfiskare
Administratör