Sundbybergs Sportfiske
Besök Sportfiskarnas webbshop
Köp fiskekort ONLINE
             




Danska yrkesfiskare tjuvfiskar i svenskt vatten
 | Greenpeace har avslöjat danska trålare med att tjuvfiska i Kattegatt. Foto: Greenpeace
Danska yrkesfiskare tjuvfiskar i svenskt vatten

Danska yrkesfiskare bottentrålar kontinuerligt på svenskt vatten i ett område där det ska råda totalt fiskeförbud. Greenpeace har presenterat bevis mot tjuvfisket.

Det pågående svartfisket i Kattegatt har dokumenterats av Greenpeace sedan början av mars, både med hjälp av GPS-spårning och med videoupptagning.
- Vi har kunnat visa att det pågår ett intensivt svartfiske i Kattegatt, i ett område som Danmark och Sverige gemensamt stängt för att rädda den akut hotade Kattegattorsken. Men trots att även svensk och dansk kustbevakning vid upprepade tillfällen tagit danska yrkesfiskare på bar gärning i området, har ansvariga politiker ännu inte reagerat, säger Jan Isakson, ansvarig för havsfrågor på Greenpeace i ett pressmeddelande.

Greenpeace skriver i pressmeddelandet att övervakningen av skyddade områden behöver bli bättre och att avslöjade svartfiskare bör förlora licensen. Dessutom behöver större områden stängas för fiske, områden som övervakas på allvar. Organisationen är kritisk till att Jordbruksminister Eskil Erlandsson inte har agerat, trots att problemet är känt av Fiskeriverket:
- Antingen har jordbruksministern en ytterst bristfällig kommunikation med de tjänstemän som ska se till att hans politiska beslut efterlevs, eller så väljer han att tiga för att sanningen är obekväm. Hur det än är behöver den svenska regeringen nu omedelbart se till att få stopp på det danska svartfisket, avslutar Jan Isakson pressmeddelandet.
 


Publicerad: 2010-08-25 20:59:00
 





 
Info kring Sportlovsfisket
Info kring Sportlovsfisket

Under nästa vecka kan du som ungdom vid två tillfällen testa på isfiske i Göteborg.

Läs hela artikeln
 
Föreläsning kring Vattendirektivet
Föreläsning kring Vattendirektivet

Välkommen på föreläsning och diskussion kring Vattendirektivet.

Läs hela artikeln
 
Varning för osäkra isar!
Varning för osäkra isar!

Trots bister kyla den senaste veckan är isläget långt ifrån stabilt på våra sjöar. Under onsdag och torsdag skedde olyckstillbud på inte mindre än tre olika sjöar, när pimpelfiskare och skridskoåkar...

Läs hela artikeln
 
Nytt datum för KA-RE pimpel - 4/3!
Nytt datum för KA-RE pimpel - 4/3!

KA-RE hälsar att deras pimpeltävling som skulle gå av stapeln nästa helg, nu är flyttad till 4/3. Tävlingen är dessutom flyttad till Hornasjön sedan tidigare.

Läs hela artikeln
 
Nytt datum för Bohuspimpel - lördag 4/2!
Nytt datum för Bohuspimpel - lördag 4/2!

Uddevalla Sportfiskeförening meddelar att det är ändrat datum för helgens Bohuspimpel. Tävlingen går nu av stapeln på lördag istället för söndag. Se nedan för info från arrangörerna:

Läs hela artikeln
 
Nytt datum för DM Pimpel - 18/2!
Nytt datum för DM Pimpel - 18/2!

Ett nytt datum, 18 februari, har nu satts för DM i pimpel.

Läs hela artikeln
 
Torsk, kolja och bleka fredad
Torsk, kolja och bleka fredad

Så här när isen håller på att lägga sig på både sjöar och i havsfjordar vill vi passa på att påminna om det aktuella fiskestopp som nu råder för torsk, kolja och bleka.

Läs hela artikeln
 
Om fisk och fiske i Kungälv
Om fisk och fiske i Kungälv

Hur ser fiskbeståndet och fisket ut i Kungälvs kommun? Den frågan ställer man sig nu på onsdag 1/2.

Läs hela artikeln
 
200 000 kr att söka för fiskevård
200 000 kr att söka för fiskevård

Sportfiskarna har även i år hela 200 000 kr från Sportfiskarnas Fiskevårdsfond som kan sökas för olika former av fiskevårdsåtgärder.

Läs hela artikeln
 
Succé för Falklind!
Succé för Falklind!

Föreläsningsturnén med Martin Falklind, som Sportfiskarna, Studiefrämjandet och lokala sportfiskeklubbar samarrangerade, blev en veritabel succé!

Läs hela artikeln
 
Pimpeltävling på Prästvattnet på söndag
Pimpeltävling på Prästvattnet på söndag

Tävlingen har blivit framflyttad till söndagen 22 januari.

Läs hela artikeln
 
Nu börjar Martin Falklinds västkustturné!
Nu börjar Martin Falklinds västkustturné!

Med start i kväll drar Martin Falklind igång sin föreläsningsturné på fyra orter längs västkusten.

Läs hela artikeln
 
Kallelse till Sportfiskarnas förbundskongress 2012
Kallelse till Sportfiskarnas förbundskongress 2012

Härmed kallar förbundsstyrelsen, enligt förbundets stadgar, distrikt, klubbar, revisorer och valnämnd till ordinarie kongress den 24 mars 2012!

Läs hela artikeln
 
Ur en kalkhandläggares perspektiv
Ur en kalkhandläggares perspektiv

Sportfiskarna ställde några frågor om försurning och kalkning till Annica Karlsson, kalkhandläggare på Länsstyrelsen Västra Götaland.

Läs hela artikeln
 
Ny metod räddar flodpärlmusslor
Ny metod räddar flodpärlmusslor

Sportfiskarna Region Väst har under två år arbetat med att återintroducera flodpärlmussla i Lärjeåns vattensystem utanför Göteborg.

Läs hela artikeln



augseptember 2010okt
tiontofr
30311234
Göteborgs Fiskfestival 2010
5
Sportfiskets dag 5 september
6789101112
131415
Sagofisket 2010 Göteborg
16171819
20212223242526
2728293012
Kick-Off Sportfisketurism Sjuhärad
3
Norra Älvstrandsfisket 3 oktober
4567
Föredrag Nossan som sportfiskedestination, Eggvena
8910




Framtidens Sportfiskare
Sportfiskemässan 2012
Sportfiskewebben
Försäkringar
Administratör