Sundbybergs Sportfiske
Besök Sportfiskarnas webbshop
Köp fiskekort ONLINE
             




Sportfiskarna överklagar nej till fiskväg i Säveån
 | Vattenkraftverket i Hedefors stoppar fiskens vandring. Foto: Christina Lindhagen
Sportfiskarna överklagar nej till fiskväg i Säveån

Miljödomstolen säger nej till fiskväg vid Hedefors kraftverk. Beslutet går emot en samlad miljövårdsexpertis och myndigheter. Helt galet menar Sportfiskarna som överklagar beslutet.

Miljödomstolen gav i början av augusti avslag på Kammarkollegiets ansökan om att bygga ett omlöp förbi Hedefors kraftverk i Säveån. En fiskväg förbi kraftverket bedöms vara den viktigaste åtgärd som kan genomföras för Säveåns unika laxbestånd och den akut utrotningshotade ålen.
- Vi anser att domstolens beslut är gravt felaktigt. Med anledning av Sportfiskarnas mångåriga engagemang kring fiskevården i Säveån är det självklart att vi överklagar domen, säger Sportfiskarnas generalsekreterare Stefan Nyström.

Domstolen menar bland annat att det kan innebära tekniska svårigheter att anlägga fiskvägen och att ett för stort ansvar läggs på energibolaget. Utan att ta någon som helst hänsyn till nationella miljömål, vattendirektiv eller habitatdirektiv går miljödomstolen mer eller mindre på energibolagets linje istället för att följa de allmänna intressen Kammarkollegiet företräder.
- Fiskvägen vid Hedefors har av expertis från myndigheter och organisationer bedömts som nödvändig med hänsyn till de krav som ställs på ett Natura 2000-område och ett ”nationellt värdefullt vatten”. Detta tycks domstolen helt ha nonchalerat. En uppenbart bristande tillämpning av gällande EU-direktiv och nationella miljömål, menar Stefan Nyström.

Lerums kommun som äger kraftverket deklarerar på sin hemsida att man siktar på att bli Sveriges ledande miljökommun. Det framstår enligt Sportfiskarna som tomma ord.
- För fisken framstår Lerum i dagsläget snarare som Sveriges sämsta kommun. Kommunen motverkar för små kortsiktiga vinster arbetet med fiskvägen som skulle göra det möjligt för lax, ål och andra arter att passera både upp och ned förbi kraftverket utan att malas sönder i kraftverkets turbiner, konstaterar Stefan Nyström.

Sportfiskarna pekar också på hur subventioner till vattenkraft via elcertifikat motverkar miljömålen, något Sportfiskarna belyst i en nyligen publicerad rapport.
- Vattenkraften blir mer lönsam med subventioner och därmed minskar bolagens intresse att medverka till bra lösningar för miljön. Miljöförbättrande åtgärder blir både svårare och dyrare att genomföra, säger Stefan Nyström.


Publicerad: 2010-08-25 12:25:00
 





 
Info kring Sportlovsfisket
Info kring Sportlovsfisket

Under nästa vecka kan du som ungdom vid två tillfällen testa på isfiske i Göteborg.

Läs hela artikeln
 
Föreläsning kring Vattendirektivet
Föreläsning kring Vattendirektivet

Välkommen på föreläsning och diskussion kring Vattendirektivet.

Läs hela artikeln
 
Varning för osäkra isar!
Varning för osäkra isar!

Trots bister kyla den senaste veckan är isläget långt ifrån stabilt på våra sjöar. Under onsdag och torsdag skedde olyckstillbud på inte mindre än tre olika sjöar, när pimpelfiskare och skridskoåkar...

Läs hela artikeln
 
Nytt datum för KA-RE pimpel - 4/3!
Nytt datum för KA-RE pimpel - 4/3!

KA-RE hälsar att deras pimpeltävling som skulle gå av stapeln nästa helg, nu är flyttad till 4/3. Tävlingen är dessutom flyttad till Hornasjön sedan tidigare.

Läs hela artikeln
 
Nytt datum för Bohuspimpel - lördag 4/2!
Nytt datum för Bohuspimpel - lördag 4/2!

Uddevalla Sportfiskeförening meddelar att det är ändrat datum för helgens Bohuspimpel. Tävlingen går nu av stapeln på lördag istället för söndag. Se nedan för info från arrangörerna:

Läs hela artikeln
 
Nytt datum för DM Pimpel - 18/2!
Nytt datum för DM Pimpel - 18/2!

Ett nytt datum, 18 februari, har nu satts för DM i pimpel.

Läs hela artikeln
 
Torsk, kolja och bleka fredad
Torsk, kolja och bleka fredad

Så här när isen håller på att lägga sig på både sjöar och i havsfjordar vill vi passa på att påminna om det aktuella fiskestopp som nu råder för torsk, kolja och bleka.

Läs hela artikeln
 
Om fisk och fiske i Kungälv
Om fisk och fiske i Kungälv

Hur ser fiskbeståndet och fisket ut i Kungälvs kommun? Den frågan ställer man sig nu på onsdag 1/2.

Läs hela artikeln
 
200 000 kr att söka för fiskevård
200 000 kr att söka för fiskevård

Sportfiskarna har även i år hela 200 000 kr från Sportfiskarnas Fiskevårdsfond som kan sökas för olika former av fiskevårdsåtgärder.

Läs hela artikeln
 
Succé för Falklind!
Succé för Falklind!

Föreläsningsturnén med Martin Falklind, som Sportfiskarna, Studiefrämjandet och lokala sportfiskeklubbar samarrangerade, blev en veritabel succé!

Läs hela artikeln
 
Pimpeltävling på Prästvattnet på söndag
Pimpeltävling på Prästvattnet på söndag

Tävlingen har blivit framflyttad till söndagen 22 januari.

Läs hela artikeln
 
Nu börjar Martin Falklinds västkustturné!
Nu börjar Martin Falklinds västkustturné!

Med start i kväll drar Martin Falklind igång sin föreläsningsturné på fyra orter längs västkusten.

Läs hela artikeln
 
Kallelse till Sportfiskarnas förbundskongress 2012
Kallelse till Sportfiskarnas förbundskongress 2012

Härmed kallar förbundsstyrelsen, enligt förbundets stadgar, distrikt, klubbar, revisorer och valnämnd till ordinarie kongress den 24 mars 2012!

Läs hela artikeln
 
Ur en kalkhandläggares perspektiv
Ur en kalkhandläggares perspektiv

Sportfiskarna ställde några frågor om försurning och kalkning till Annica Karlsson, kalkhandläggare på Länsstyrelsen Västra Götaland.

Läs hela artikeln
 
Ny metod räddar flodpärlmusslor
Ny metod räddar flodpärlmusslor

Sportfiskarna Region Väst har under två år arbetat med att återintroducera flodpärlmussla i Lärjeåns vattensystem utanför Göteborg.

Läs hela artikeln



augseptember 2010okt
tiontofr
30311234
Göteborgs Fiskfestival 2010
5
Sportfiskets dag 5 september
6789101112
131415
Sagofisket 2010 Göteborg
16171819
20212223242526
2728293012
Kick-Off Sportfisketurism Sjuhärad
3
Norra Älvstrandsfisket 3 oktober
4567
Föredrag Nossan som sportfiskedestination, Eggvena
8910




Sportfiskemässan 2012
Sportfiskewebben
Försäkringar
Framtidens Sportfiskare
Administratör